1 Ocak 2017 Pazar

Cihan Çetinkaya ile Nereye Gidiyoruz?


     Geçtiğimiz haftalarda Anadolu Üniversitesi Gastronomi Kulübünün düzenlediği ''Yarının yemeğini pişirebilmek." adlı söyleşiye katıldım. Cihan Çetinkaya idi söyleşinin davetlisi. Çok keyifli bir söyleşiydi. Öncellikle şunu belirteyim bir çok konuda yapmamız gerekenleri biliyoruz. Ama başarabildiğimiz bazı basamaklar sonucu bizleri ne gibi güzel sonuçlar bekliyor canlı örneğine şahit olduk.

     Öncelikle Cihan Çetinkaya kimdir?

     Cihan Çetinkaya Bolu Mengen Aşçılık lisesinden mezun olup çeşitli turizm otel işletmelerinde tecrübe sahibi, yurt dışı deneyimleriyle tecrübesini katlayıp biriktirmiş şimdi ise İstanbul Yiyecek İçecek Grubu kurumsal şefliğini üstlenmektedir.
 
     Cihan Çetinkaya'nın 2 saatlik süre boyunca bize kattığı en değerli olgu şüphesiz farkındalık yaratmaktı. Dediği gibi bir balkabağı tatlısını standart tarif kadar başarılı yapmayı geçip onu dünya ile barıştırırsak gerçek aşçılar oluruz. İtalyanın makarnası olduğu gibi eriştemiz var bizim de. Neden dünya bizim eriştemizi afiyetle yemesin ki?

     Aslında Cihan Çetinkaya'nın bizlere ''Nereye gidiyoruz?" sorusunu yönlendirmesiyle amaçladığı  farkındalık yaratmak için neler yapıyoruz sorusuydu. Görüşlerimi biraz olsun değiştirdiğini söylersem yalan olmaz. Ben gastronominin ülkemiz için toy bir çocuk olduğunu düşünüyordum. Fakat ufaktan büyümeye başlamış. Gastronomi demekten kastım uluslararası bir düzeye taşmadan,yalnızca bizim eklediğimiz küçük detaylarla bezenmiş ürünlerimiz dünya tarafından yavaş yavaş "aranmaya" başlanmış. Bu beni gelecek kariyerim için ümitlendirdi açıkçası.
   
    Beni ümitlendiren bir diğer nokta ise yurt dışında rahatça çalışıp sadece kariyerini düşünebileceğim bir yöntem sundu bize. Örneğin yurt dışı şubesi olan başarılı işletmede bir süre güven sağlamak ve sistemi politikayı kavramak için ve elbette ki tecrübe edinmek için çalışmak ve işletmenin yurt dışı bağlantısıyla iletişim kurup oraya transfer olmak.
 
   Cihan Çetinkaya'ya bize kattıkları için çok teşekkür ediyoruz. Ve onu tekrar bekliyoruz okulumuza.

 
 
 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder